Wdrożenie ISO 45001 to strategiczna i operacyjna decyzja dla organizacji, która umożliwia opracowanie kompleksowej polityki bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzącej do bezpiecznego środowiska pracy, eliminującej czynniki uciążliwe dla zdrowia oraz te, które mogą powodować wypadki i obrażenia śmiertelne związane z wykonywaniem pracy. Nowa norma ISO 45001 jest opracowana za pomocą podejścia opartego na jednolitej nadrzędnej strukturze. To ujednolicone podejście do struktury normy (identyczne tytuły, rozdziały, podrozdziały, definicje) umożliwia pełną integrację z innymi systemami zarządzania, takimi jak ISO 9001:2015, czy ISO 14001:2015.
ADRESACI
Audytorzy wewnętrzni, inspektorzy bhp, pracownicy działów bhp, kierownictwo średniego szczebla, osoby zainteresowane tematyką szkolenia.
CZAS TRWANIA
2 dni, 16h dydaktycznych
PROGRAM
1. Przypomnienie wymagań ogólnych ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 oraz zasad audytowania wg ISO 19011: 2018
- Przekazanie w poszczególnych punktach norm wymagań przepisów BHP w zakresie związanym z pracą audytora wewnętrznego:
- Informacje ogólne
- Stosunek pracy
- Ocena ryzyka zawodowego
- Badania lekarskie
- Szkolenia bhp
- Dodatkowe kwalifikacje pracowników
- Czynniki szkodliwe, niebezpieczne i uciążliwe
- Obiekty i pomieszczenia pracy
- Stanowiska i procesy pracy
- Urządzenia i instalacje energetyczne
- Transport
- Magazynowanie
- Nadzór i kontrola stanu bhp
2. Prezentacja przykładów dokumentów BHP.
- Dokumenty w ramach prezentacji, wzory dokumentów.
- Opracowanie listy pytań pod kątem audytowym i spełnienia wymagań prawnych w zakresie BHP.
- Omówienie definicji pojęć i terminów normy ISO 45001.
- Zrozumienie organizacji i jej kontekstu, potrzeb i oczekiwań zainteresowanych stron, określenie zakresu systemu).
- Przywództwo i udział pracowników (polityka BHP w ramach polityki dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania , role, obowiązki, odpowiedzialności i uprawnienia, udział i konsultacje).
- Planowanie (szczegółowe omówienie działań na podstawie zarządzania ryzykiem i szansami, identyfikacja zagrożeń i ocena ryzyka BHP, cele BHP i planowanie ich osiągnięcia).
- Wsparcie (zasoby, kompetencje, świadomość, informacja i komunikacja, udokumentowana informacja w BHP).
- Działanie (planowanie i sterowanie operacyjne, outsourcing i zakupy).
- Ocena wyników (monitorowanie, pomiary, analiza, ocena, ocena zgodności z wymaganiami prawnymi i innymi, a także omówienie wskaźników realizacji celów bhp).
- Doskonalenie systemu.
PROWADZĄCY
Audytor wiodący /Lead Auditor/ ISO 9001, ISO 14001, BS-OHSAS 18001, ISO 45001, ISO 50001 dla TUV Management Service, Ekspert Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem. Inżynier budowy w zakresie prowadzenia budów i zadań inwestycyjnych np. gazociągów
i instalacji wodno-kanalizacyjnych, robót przewiertowych, elektroinstalacyjnych. Wykładowca oraz konsultant w zakresie systemów zarządzania jakością, środowiskiem, energią, bezpieczeństwem i higieną pracy i innych m.in. dla Politechniki Krakowskiej, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Centrum Edukacji Sp. z o. o., inne. Członkostwo i udział w pracach zespołu audytorów TUV SUD Management Service Członkostwo i udział w pracach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Oddział w Katowicach.
TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA
18-19.04.2023 r.
Szkolenie w formie on-line poprzez ZOOM. Podczas szkolenia uczestnicy widzą prowadzącego, prezentację/zapisy na tablicy, oraz mają dostęp do czatu na którym mogą zadawać pytania.
KOSZT SZKOLENIA
449,00 zł netto + 23% podatku VAT
Cena obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe (w wersji elektronicznej), certyfikat.