W trakcie szkolenia poznają Państwo wymogi prawne dotyczące zarządzania gospodarką odpadami w przedsiębiorstwie (firmie) wg najnowszego prawa 2024 i ich praktyczne zastosowanie. W dalszej części zostanie omówiona prawidłowa klasyfikacja odpadów ze wskazaniem jakich błędów unikać. Przybliżone zostaną decyzje administracyjne jakie powinna posiadać dana firma na gospodarowanie odpadami. Nie wszystkie firmy muszą posiadać pozwolenie zintegrowane oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
Uczestnicy szkolenia szczegółowo zostaną zapoznani z prawidłowymi zasadami tymczasowego magazynowania różnych rodzajów odpadów. W kolejnej części szkolenia będzie omawiane przekazywanie odpadów do firmy zewnętrznej i dokumentacja z tym związana. Będzie szczegółowo omówiona kwestia zawierania umów z firmą na odbiór odpadów.
W formie Warsztatu - system on line BDO uczestnicy szkolenia poznają zasady generowania odpowiedniej ewidencji (KPO, KE) i sprawozdawczości w systemie BDO, m.in. postępowanie w przypadku awarii systemu, wystawienie karty przekazania wstecz.
Za prowadzenie nierzetelne gospodarki odpadami od niedawna wymierzane są określone - bardzo wysokie kary pieniężne. Dlatego też na
szkoleniu zostanie przybliżone i określone, czego dokładnie wymaga Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska na kontroli i jak uniknąć kar.
Szkolenie skierowane jest do osób:
odpowiedzialnych za zarządzanie gospodarką odpadami w przedsiębiorstwie komunalnym oraz w każdej firmie, gdzie generowane są odpady.
Program szkolenia:
- Omówienie podstaw prawnych w gospodarce odpadami i ich praktyczne zastosowanie:
- Prawo ochrony środowiska,
- Ustawa o odpadach i ostatnie jej zmiany,
- Rozporządzenia wykonawcze w tym dot. opakowań, sprzętu elektrycznego, selektywnej zbiorki i inne.
- Klasyfikacja odpadów wg katalogu odpadów (praktyczne przykłady, uniknięcie błędów przy klasyfikacji.
- Decyzje administracyjne dot. gospodarki odpadami - opracowanie zgodnie z nowym zakresem rzeczowym (w tym operat pożarowy, zabezpieczenie roszczeń):
- pozwolenie na wywarzanie,
- pozwolenie zintegrowane,
- zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie.
- Magazynowanie odpadów wg nowych zasad, w tym wymogi techniczne i prowadzenie stosowanej dokumentacji.
- Transport odpadów (wymogi techniczne, przepisy ADR).
- Przekazywanie odpadów do uprawnionego odbiorcy (wymagana dokumentacja, recykling, odzysk, instalacja MBP).
- Generowanie dokumentacji dot. gospodarki odpadami w systemie BDO (oparte na przykładach) - WARSZTAT wg wymagań prawnych 2023 r.
- ewidencja (wg nowych zasad),
- sprawozdawczość dot. wytwarzanych odpadów i inne,
- wpis do rejestru, w tym unikniecie najczęściej pojawiających się błędów (technicznychm i innych)
- Odpowiedzialność w gospodarce odpadami (wymagania, kary). Jak ich uniknąć?
- Pytania i konsultacje.
Trener:
Katarzyna Kulhawik
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia magisterskie o specjalności zarządzanie środowiskiem). Obecnie doktorantka na w/w Uniwersytecie. Autorka książki na rynku międzynarodowym, ponadto licznych publikacji, w tym w czasopiśmie „Odpady i
Środowisko”, „Environmental protection and natural resources”. Uczestniczy w licznych światowych kongresach dotyczących ochrony środowiska, w tym m.in. prowadziła ostatnio konferencję o w/w tematyce w Rzymie. Doradca, ekspert przy tworzeniu prawa (ustaw, rozporządzeń) dla instytucji samorządowej. Pracuje dla jednej z większych firm związanej z ochrona środowiska, w tym zajmuje się consultingiem (pomaga interpretować przepisy prawne z zakresu gospodarki odpadami) oraz prowadzi kontroling dot. sporządzania dokumentacji. Wieloletni wykładowca szkoleń z ochrony środowiska. Ochrona środowiska jest jej wielką pasją i dlatego też pomaga osobom odpowiedzialnym za ochronę środowiska spełniać wymogi formalno-prawne, które na nich spoczywają.
Forma szkolenia: szkolenie online
Termin: 25.10.2024 r.(szkolenie realizujemy przy min. 10 zgłoszeniach)
Cena: 399,00 zł netto osoba (490,77 zł brutto)
Dodatkowe informacje oraz zapisy:
tel. 24 365 86 22
Dokumenty do pobrania: